Wizyta studyjna w Wielkopolsce
2017-08-29

 

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Spółdzielnie Socjalną FURIA, która opracowała model pracy z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (link http://www.spoldzielnie.org/cat,23). FURIA tworzy manufakturę, której główną część oferty stanowią produkty szyte, głównie z filcu. Dzięki temu, że warsztat jest niewielki jest w stanie produkować dzieła dobrane indywidualnie do potrzeb klienta. Pozostałą część działalności stanowią projektowanie graficzne oraz prowadzenie warsztatów integracyjnych. Sukces działania Spółdzielni jest zbudowany na wykorzystaniu umiejętności osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie i elastycznego dostosowania miejsca pracy do indywidualnych potrzeb (np. odnośnie godzin pracy). Drugim czynnikiem sukcesu jest głębokie zrozumienie problemów osób z niepełnosprawnością przez osoby pełnosprawne i umiejętność wzajemnej współpracy.

Kolejnym odwiedzanym podmiotem był Zakład Aktywności Zawodowej w Słupcy, który zatrudnia ponad 70 osób w 4 pracowniach. Największą częścią ZAZ jest pracownia gastronomiczna, która prowadzi codzienny catering dla szkół oraz osób indywidualnych, a także na terenie placówki można zorganizować imprezy okolicznościowe. Kolejnymi pracowniami są szwalnia i pralnia, które wykonują zlecenia dla wielu polskich firm, podobnie jak pracownia montażu, gdzie wykonywane są proste prace składania podzespołów z plastiku bądź metalu. Obok prężnie działającego ZAZu powstała Spółdzielnia Socjalna „Dobra”, która stała się kolejny krokiem wychodzenia na otwarty rynek pracy. Spółdzielnia prowadzi kawiarnie w szpitalu oraz restaurację. Długoletnia znajomość lokalnego rynku oraz dobra współpraca dwóch podmiotów pozwala prowadzić obie działalności zarówno efektywnie biznesowo, pozostając wrażliwym na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, które tam pracują.

Pozostały czas spędziliśmy w Koninie, mieście niezwykłych możliwości dla spółdzielczości socjalnej. Mieliśmy okazję zjeść domowe obiady w dwóch spółdzielniach, które założyły osoby bezrobotne. Spółdzielnia Socjalna Kraśnica i Spółdzielnia Socjalna Finezja, codziennie obsługują wielu mieszkańców Konina. Kolejne dwie inicjatywy powstały z inicjatyw osób z niepełnosprawnością ruchową. Blues Hostel, znajdujący się w zabytkowej kamienicy w samym centrum Konina, oferuje 16 miejsc noclegowych w pokojach w pełni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową oraz niewidomych. Baza noclegowa w przyszłości powiększy się, ponieważ współpraca z władzami miasta rozwija się i planowana jest dalsza rozbudowa Hostelu o 40 miejsc. Niezwykle ważną inicjatywą jest działalność Spółdzielni Socjalnej Sportu i Rekreacji, gdzie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich prowadzą sklep medyczny, zajmują się doborem aktywnych wózków inwalidzkich oraz podejmują się transportu osób z niepełnosprawnościami. Spółdzielnia z jednej strony jest rehabilitacją zawodową dla pracowników, ale z drugiej strony klienci spółdzielni mogą liczyć na obsługę przez osoby, które znają ich problemy z autopsji i zawsze traktowani sią indywidualnie.

Po wizycie w Wielkopolskim Ośrodku Ekonomii Społecznej po raz kolejny można zaznaczyć, że podstawą sukcesu podmiotów ekonomii społecznej jest czynnik ludzki. Przede wszystkim osoby podejmujące się prowadzenia takiej działalności muszą być silnie zmotywowani, a największą szansę na przetrwanie mają te podmioty, którymi kieruje lider potrafiący wziąć na siebie odpowiedzialność i poprowadzić zespół. Bezcenne jest również wsparcie samorządów, które rozumieją specyfikę działań ekonomii społecznej, dzięki której osoby bezrobotne stają się aktywne zawodowo i przestają być klientami pomocy społecznej.

 

 

 

Zapraszamy na relację zdjęciową z wizyty w Poznaniu i Koninie.

 

do góry

 

LOGO FRAPZ   Logo FG

 

 

 

 

SKARGI, ZAŻALENIA, POCHWAŁY

Na adres owes@mostkatowice.pl
można składać skargi, zażalenia lub pochwały w związku
z jakością usług oferowanych przez OWES.

 

 

http://www.akses.ekonomiaspoleczna.gov.pl/

W razie problemów lub wątpliwości odnośnie do funkcjonowania akredytowanego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prosimy o kontakt z Departamentem Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem:
kontakt.akses@mrpips.gov.pl

 

 

Raporty

 

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społęcznej jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funuszu Społecznego.

Projekt jest realizowany w partnerstwie przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST,
Fundację Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia, Fundusz Górnośląski Spółka Akcyjna.